Gurgaon, Gurugram, Haryana
GST No. 06AAEPC7660C1Z5
Call 08047646903 84% Response Rate
Send Enquiry
| Wheel Material | Mild Steel |
| Load Capacity | 100-500kg |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Swivel |
| Color | Red /White |
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Color | Brown |
| Finishing Type | Coated |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Load Capacity | 100 kg- 500 kg |
| Locking | With Brake |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Color | saffron |
| Wheel Material | Nylon |
| Caster Material | Mild Steel |
View Complete details
| Load Capacity(kg) | 100 kg, 100 kg- 500 kg |
| Wheel Material | PU |
| Per Wheel Size (inch) | 2X0.5 |
| Caster Material | Stainless Steel |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Load Capacity | 100-300 kg |
| Per Wheel Size (inch) | 2X0.5 |
| Material | PU |
| Caster Type | Swivel with Brake |
| Mount Type | Bolt/Hole |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Rigid |
| Locking | Without Brake |
| Wheel Diameter | 4 inch |
| Size | 2 inch |
View Complete details
| Color | Black |
| Material | Aluminium |
| Product Type | Wheels |
| Warranty | 6 months |
| Finishing Type | Coated |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Product Type | Wheels |
| Warranty | 6 months |
| Finishing Type | Coated |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Color | White |
| Finishing Type | Coated |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Design | Plain |
| Features | Easy To Handle |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Packaging Type | Box |
| Color | Red |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Mildsteel |
View Complete details
| Material | Mild Steel |
| Color | Orange |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| No Of Wheels | Six |
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
| Material | Rubber |
| Load Capacity | 100-500kg |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Packaging Type | Box |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
We are Manufactures/Dealers of Industrial Rubber Casters. These Rubber Casters are made adhering to the standards and norms of the business. We deal in different varieties Soft Rubber Casters, Hard Rubber Casters, Mold-on Rubber Casters, ESD Rubber Casters,Solid Rubber Casters for Trolleys, Anti-Skid Rubber Casters. These Rubber Swivel Casters can carry high load capacities.
Our group generally continues to work on themselves and their methods of working through consistent innovative work. Selecting the right casters and wheels for your specific application can help avoid down time and early replacement. The floor type and condition that the wheel will be rolling on must be considered to determine the proper caster wheel for your application.
Buying Tips for Rubber Casters, The following are the most important specifications to be considered :
Due to the features like long functional life and abrasion resistance these Heavy Duty Rubber Casters are used in Ware Houses, Material Handling Equipments and other Industrial Purposes. We keep in mind while designing the Rubber Casters for all your needs.
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Vehicle Type | Double wheel |
| Finishing Type | Coated |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Vehicle Type | Double wheel |
| Color | White |
| Finishing Type | Coated |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Color | Black |
| Finishing Type | Coated |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Color | White |
| Finishing Type | Coated |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Finishing Type | Coated |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Material | Aluminium |
| Finishing Type | Coated |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Material | Rubber |
| Size | 14/3 |
| Color | Black |
| Usage/Application | Wheel barrow / Trolly |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
View Complete details
| Wheel Size (inch) | 2X0.5 |
| Load Capacity | < 100 kg |
| Wheel Material | PU |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Rigid |
| Locking | Without Brake |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Material | Steel |
| Color | Silver |
| Usage/Application | TROLLY |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Material | Rubber |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Wheel Size (Inch) | 6x2 |
| Load Capacity(kg) | 50 kg |
| Usage/Application | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details