Gurgaon, Gurugram, Haryana
GST No. 06AAEPC7660C1Z5
Call 08047646903 84% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Wheel Diameter | 100 mm (4 inch) |
| Load Capacity per Caster | 250 kg |
| Wheel Material | Nylon |
| Material | Cast Iron |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Load Capacity | 55 kg |
View Complete details
| Wheel Diameter | 4 inch |
| Caster Type | Heavy Duty |
| Material | Mild Steel |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 50 kg |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Wheel Shape | Round |
View Complete details
| Wheel Diameter | 100 mm (4 inch) |
| Load Capacity per Caster | 250 kg |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Plate |
| Purpose | Heavy industry |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Tensile Strength | Strong |
| Color | Light Orange |
| Country of Origin | Made in India |
Our Heavy Duty Casters are built with toughness and strength in mind. We feature durable Heavy Duty Forged Caster Wheels which can handle high load capacities. These Extra Heavy Duty Casters work indoors or outdoors and can be used in situations which require less noise and work quietly. These Extra Heavy Duty Caster Wheels are available in various sizes.
View Complete details
| Load Capacity(kg) | 100 kg, < 100 kg |
| Wheel Material | PU |
| Per Wheel Size (inch) | 2X0.5 |
| Caster Material | Rubber |
| Purpose | Heavy industry |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Load Capacity | < 100 kg, 500 kg |
| Wheel Material | PU |
| Per Wheel Size (inch) | 4X1.5 |
| Caster Material | Rubber |
| Purpose | Heavy industry |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Load Capacity | < 100 kg |
| Per Wheel Size (inch) | 4X1.5 |
| Mount Type | Bolt/Hole |
| Material | Nylon |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Rigid |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Load Capacity(kg) | 100 kg, 100 kg- 500 kg |
| Wheel Material | PU |
| Per Wheel Size (inch) | 2X0.5 |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Packaging Type | Box |
| Material | Rubber |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| Color | Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
| Per Wheel Size (inch) | 2X0.5 |
| Load Capacity | <100 kg |
| Purpose | Chairs |
| Caster Material | Plastic |
| Wheel Material | Plastic |
| Wheel Movement | Rigid |
| Locking | Without Brake |
| Mount Type | Bolt/Hole |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Wheel Material | Aluminium |
| Wheel Size(inch) | 2X0.5 |
| Load Capacity | 100-500kg |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Rigid |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Material | Mild Steel |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Load Capacity | 55 kg |
View Complete details
View Complete details
| Material | All |
| Size | All |
| Brand | Suppo |
Custom wheel suppo we are based in Gurgaon
View Complete details
| Material | Polymer |
| Wheel Material | Polymer |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
We deal in Polymer Wheels used in Various Casters. We have Casters available in Various Sizes .These are suitable to run on all types of Floor and they are Scratch Resistant with Sturdy body finish. These are manufactured from High Grade Quality Material. These are known for their unmatched quality and unbeatable prices. These are highly appreciated among our clients.
Features:Additional Information:
View Complete details
| Load Capacity | < 100 kg |
| Wheel Material | Rubber |
| Per Wheel Size (inch) | 2X0.5 |
| Mount Type | Plate |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Caster Material | Stainless Steel |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Color | Black |
Rubber Light Duty Casters are often used as wheeled support for furniture such as tables and desks. Rubber Swivel Casters are also useful on wheelchairs, to help users with balance issues.
The Rubber Swivel Casters are designed to provide extra flexibility when transporting equipment and materials. The Swivel Rubber Casters rotates 360 degrees to allow for maneuverability in tight spaces. Swivel Rubber Wheel Caster can also make your jobs easier by allowing you to roll toward, turn around and back up without having to reposition the equipment.
By increasing the offset, less exertion is required to swivel the casters out. This improves workplace ergonomics and thereby reduces material handling injuries caused by pushing and pulling. This Rubber Light Duty Casters type is most commonly used for rolling heavy loads of dimensional lumber and sheet materials in a straight line. Swivel Light Duty Caster also works well on uneven surfaces or slightly sloped floors
We deal in Wide Array of Rubber Light Duty Swivel Casters. These can handle a Load Capacity of 55 Kgs and available in many designs and Colors according to Customer Requirement .These Light Duty Caster have Sturdy Design, Scratch Proof on Floor and Sound Resistant.
View Complete details
| Load Capacity | < 100 kg |
| Wheel Size(Inch) | 2 inch |
| Wheel Material | Plastic |
| Per Wheel Size (inch) | 2X0.5 |
| Caster Material | Rubber |
| Purpose | Trolley or Cart |
| Brand | Caster Wheels India |
View Complete details
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Load Capacity | 50 kg |
Features:
View Complete details